Menu strony

Jak właściwie przygotowywać się do transportu pianina - krótki poradnik dla kobiet oraz mężczyzn planujących przeprowadzkę

Przenosiny do innego, nawet nieodległego miasta zawsze wiążą się z mnóstwem pracy oraz stresem. A przeprowadzają się zarówno osoby indywidualne, jak i firmy i instytucje państwowe. Jedną z istotniejszych kwestii jest oczywiście właściwe zabezpieczenie przedmiotów przygotowywanych do przewozu. Zazwyczaj najwięcej ambarasu mamy z tymi wielkogabarytowymi sprzętami, w tym też z pianinami, które dodatkowo wymagają tego, żeby przenosić je z sporą ostrożnością.


Każdy wirtuoz jest przywiązany do swego instrumentu. Pod tym zdaniem natychmiast podpisaliby się
transport wielkogabarytowy
również i pianiści. Dlatego transportowanie pianina albo fortepianu nie może odbywać bez udziału jego właściciela, który świetnie zna własny instrument i wie, na co koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas transportu. Natomiast jeżeli na względzie mamy instrumenty, które są np. własnością placówek państwowych, to wicedyrektorzy tegorodzaju ośrodków mogą poprosić o rady zaprzyjaźnionych muzyków, szczególnie wtedy, gdy pianino jest wiekowe.
Żeby w ogóle przetransportować pianino, to wpierw należy wynająć odpowiedni samochód (cała oferta) - użycie przyczepy raczej nie jest trafionym pomysłem, ponieważ nie daje ona dostatecznej ochrony przed opadami atmosferycznymi, a koła nie mają dobrej amortyzacji. Z racji tego że gabaryty instrumentu są niemałe, to warto już na początku z grubsza zaplanować trasę biegnącą od pokoju, gdzie stoi pianino albo fortepian, do samochodu, a później zastanowić się, jak wnieść instrument do innego budynku. Naprawdę istotną czynnością jest na pewno usunięcie z drogi wszystkich przeszkód, np. kwiatów rosnących w sążnistych donicach bądź mebli. Warto także zmierzyć wymiary ościeżnic, a nawet sieni, żeby mieć pewność, że wyniesienie fortepianu w ogóle będzie wykonalne - jeśli nie, to trzeba będzie instrument spuścić przez... balon.
Na koniec kilka innych, czysto technicznych, wskazówek - więcej szczegółów o ofercie.


Na wstępie trzeba dobrze zabezpieczyć pedały, gdyż one, w przeciwieństwie do czarno-białych klawiszy, nie posiadają jakiejkolwiek osłony. Potem warto przymocować wszystkie ruchome części instrumentu, np. klapy, aby podczas transportu się nie urwały się bądź nie zostały zniszczone. Natomiast w samochodzie pianino obligatoryjnie trzeba unieruchomić wykorzystując solidne taśmy mocujące. Jak pokazaliśmy, przetransportowanie pianina wymaga sporego nakładu pracy, zatem niektórzy z miejsca skontaktują się z firmą transportową, żeby mieć pewność (zobacz i porównaj), że instrument nie zostanie zniszczony w trakcie przenosin.
2019/06/24, 13:28:11