Menu strony

Najważniejsze wiadomości na temat rynku gazu ziemnego na obszarze Polski

Rynek gazu ziemnego na terenie Polski obejmuje dwa kluczowe zakresy. Jednym z nich jest rozprowadzanie gazu, zaś drugim obrót gazem. Gaz w Polsce przeważnie wydobywa się na Podkarpaciu, a także w Lubuskim i Wielkopolskim. W celu wydobycia gazu stosuje się zwykle tradycyjne metody, jednak istnieją też różne niekonwencjonalne metody wydobywania gazu.

Największa spółka obrotu gazem to PGNiG S.A, choć oczywiście możemy również przytoczyć inne, mniejsze spółki (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-upo-czyli-potwierdzenie-zlozenia-pit-w-urzedzie) obrotu gazem, ponieważ multum podmiotów, choćby przedsiębiorstwo Handen, ma koncesję na tego typu działalność. Gaz sprzedawany jest również do Polski poprzez różnorodne spółki zagraniczne. Zarówno sprzedaż jak także kupno gazu odbywa się na giełdzie towarowej, która jest prowadzona poprzez TGE S.A. Uczestnicy rynku gazu to głównie firmy, które zajmują się biegiem paliwami gazowymi, oraz także odbiorcy, którzy posiadają bardzo wysokie zapotrzebowanie na gaz ziemny. Polska gaz to kraj, w jakim rozwój giełdowego rynku gazu rozwija się nadzwyczaj żywiołowo i dynamicznie, podobnie jak samo wydobywanie gazu.

palnik gazowy
Sprzedaż gazu na TGE S.A, inaczej Towarowej Giełdzie Energii sprowadził liberalizację gazu ziemnego.

Czy ten wpis zainteresował Cię tak bardzo, że masz ochotę na więcej? Zatem po kolejne informacje zapraszamy do poniższego linku. Tam jest ciekawy fakt (https://www.kasprowy.pl/hotel/atrakcje).

Równie dużą i niezwykle ważką zmianą na rynku gazowym w Polsce było wprowadzenie obliga giełdowego, przez co PGNiG pozostało podzielone na dwie różnorodne spółki. Dzięki temu biegłość na giełdzie gazowej dużo wzrosła, dodatkowo każde spółki obrotu gazem, jak np. ta, posiadają porównywalne warunki jeżeli chodzi o koszta zakupienia gazu ziemnego.


Sprawdź też

Drogocenny surowiec naturalny

pracy
Gaz ziemny nazywany także błękitnym paliwem to typ paliwa kopalnianego o pochodzeniu organicznym. Występuje on w skorupie Ziemi w sferach towarzyszących węglowi kamiennemu oraz ropie.


Występowanie gazu zależy od szerokości geograficznej.

Współcześnie w Polsce istnieje siedem składów gazu, jakie mieszczą się pod ziemią. Każde owe magazyny przynależą do spółki PGNiG. Początkowe próby składowania gazu na obszarze Polski nawiązały się sporo lat temu, dokładnie w 1954 roku. Początkowym magazynem gazu w Europie był wówczas skład w okolicach Jasła.
2019/06/07, 10:31:40