Menu strony

Malowanki stymulują wyobraźnię

To malowanki sprawiają, że dzieci lepiej się uczą, łatwiej i szybciej adaptują materiał edukacyjny, wykazują się większą inteligencją, są bardziej kreatywne w rozwiązywaniu zadań i problemów, mają większe zaufanie do swoich kompetencji.

Dzieci, chłopcy i dziewczynki

dziecko zawsze kreuje w malowankach to, co wie i tyle, ile wie o świecie. Z tego względu jego dzieła są dużym źródłem wiedzy o tym, w jaki sposób myśli i świadectwem tego co doświadcza. Są szybą, przez które my dorośli możemy spojrzeć do jego świata i przekonać się czym są jego malowanki dla dzieci, które wykreowało. Jest to doskonałe twór potrafiące stymulować myślenie, ponieważ po pierwsze dokładnie wpisują się w potrzeby myślenia konkretno – wyobrażeniowego, a po drugie angażują malucha uczuciowo. Dziecko wczuwa się w swoją kreację. malunki mogą stać się więc napędem progresu. Warto nadmienić, że „rozwój zdolności rysunkowych określa się jako wskaźnik dojrzałości mózgowej malucha” (R. Fisher). Kształtowanie się umiejętności poznawczych malca to długi proces, na który my dorośli nie mamy bezpośredniego wpływu – nie można przecież nikomu wlać do głowy gotowych recept. Możemy jednak wpływać pośrednio, organizując dzieciom interesujące doświadczenia, oferując edukujące rozrywki i kreatywne zadania. Malowanki mogą stać się inspiracją i źródłem takich zadań. od czasu do czasu twoje najmłodszy ma ochotę pomalować, lecz nie ma na czym lub brak mu inwencji. Aby ułatwić mu zabawę pędzlem i farbami możesz sięgnąć po malowanki, które dadzą mnóstwoinspiracji i satysfakcji. Na poziom graficzny prac spory wpływ ma ogólna ruchowa sprawność rąk. Zabawy absorbujące ręce i dłonie mogą pomóc tę sprawność poprawić i jeszcze lepiej się bawić. Zaproponujmy dziecku „siłowanie na rękę”, zabawę „idzie kominiarz po drabinie”, strzepywanie ręki z wody, uderzanie palcem o palec w ułożeniu rąk jak do modlitwy, robienie okręgów palcami itp. Wszystkie te czynności spowodują, że malowanie i rysowanie będzie wychodziło dziecku jeszcze efektywniej.


Sprawdź też

Kreatywne rysowanie

Matka z dzieckiem
Kolorowanki dla dzieci do wydrukowania dostępne są na wielu portalach. Można je ściągnąć i wydrukować, a następnie w nich rysować. Jest to prosty sposób na ciekawą rozrywkę dla najmłodszych. jednocześnie może się ono bawić i uczyć w tym samym czasie.
Zaczerpnięte z: Animade
Opracowanie: G.S.
2018/07/12, 10:41:02