Menu strony

Nasza pierwsza gitara

Sporo młodych ludzi decyduje się rozpocząć swoją przygodę z gitarą, mając małe pojęcie o tym, którą gitarę kupić i na co zwrócić uwagę przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa lekka. Bardzo często zależy to po prostu od pieniędzy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na nasz instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji na przykład kwotę trzystu złotych, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę nową, choć wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za pięćdziesiąt złotych, jaką posiada do sprzedania kolega ze szkoły, czy sprzedający z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości.
W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych utworów, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić klasyczną lub akustyczną. Gitara Akustyczna posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wolałbym gitarę klasyczną. Ma ona {TAG=struny] nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, dodatkowo zakres dynamiki tego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są raczej marnej jakości, często nie stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą jeszcze kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w „klasyku” (struny nylonowe) są one znacznie bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony zbyt dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś marzy o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, że jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wówczas można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu potrzebny jest również wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od zera, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o finansach.

W tym tekście odnajdziesz ciekawe informacje, ale odszukaj ponadto (http://surfszkola.pl/jak-wyglada-kurs-kitesurfing-u-dla-osoby-zupelnie-poczatkujacej/) inne materiały na przedstawiany temat. Zapewne będą fascynujące.

O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie około 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak łatwo. Oczywiście można trafić na sensowną używaną gitarę za na przykład 1000 złotych czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo uważnie przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na instrumentach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna oraz przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i przede wszystkim brzmienie). Trzeba mieć świadomość, że solidna gitara elektryczna może kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na znacznie większy trud wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław
Opracowanie: B.S.
2019/12/19, 07:09:03