Menu strony

Całkowity powrót do zdrowia po poważnym wypadku staje się możliwy jedynie dzięki regularnej, a niekiedy nawet kilkumiesięcznej rehabilitacji

Niebezpieczny wypadek może zupełnie zmienić życie przeciętnego człowieka. Jeżeli uraz był rzeczywiście poważny, to dziewiętnastoletnia atrakcyjna dama zostaje na całe życie przykuta do wózka albo łóżka. Na szczęście zdarza się i tak, że niektórzy kierowcy wychodzą cało z opresji.

Przeważnie jednakże wymagana okazuje się rehabilitacja, na którą rzecz jasna składają się mniej lub bardziej forsowne ćwiczenia. Powrót do całkowitej sprawności staje się możliwy jedynie dzięki dużej determinacji rekonwalescenta, stąd tak ważna bywa pomoc psychologiczna i wsparcie ze strony najbliższych i znajomych.

ćwiczenia, kontuzja
Rehabilitacja bywa ściśle zaplanowanym procesem, w którym decydujące słowo w każdym przypadku należy do lekarza. Rekomendowane ćwiczenia nie mogą za bardzo obciążać organizmu, lecz z drugiej strony muszą przynieść założone efekty. Niekiedy wypada wzmocnić cały organizm, a czasami wystarczy skoncentrować się tylko na konkretnych partiach ciała rekonwalescenta - rehabilitacja stawu barkowego bywa niezwykle potrzebna kobietom po ciężkich obrażeniach okolic klatki piersiowej, tymczasem masaże pomogą przywrócić pełną lub jedynie połowiczną sprawność uszkodzonym kończynom.

Zupełnie inną kwestią bywa rehabilitacja sportowców. Skoczkowie bywają narażeni na różnego typu stłuczenia o dużo bardziej niż panie pracujące przy komputerze albo na portierni. A i doznane obrażenia bywają naprawdę poważne. Wielbiciele skoków narciarskich świetnie wiedzą, jak niebezpieczne mogą okazać się upadki na skoczni. Pomimo tego że skoczkowie mają kaski i w krytycznych sytuacjach wiedzą, jak się ratować, to jednakże ani najlepszy sprzęt, ani konkretne umiejętności nie są w stanie zapobiec wszystkim wypadkom.


Sprawdź też

Co możemy zrobić by oderwać się od pracy i codziennych obowiązków?

spa
Odpoczynek jest rzeczą ogromnie ważną. Niektórzy mają tego świadomość oraz starają się zachować zdrowe proporcje pomiędzy pracą oraz sprawami codziennymi, a zrelaksowaniem się i odpoczynkiem. Dla innych z kolei jest to bardzo trudne gdyż praca i różnego rodzaju zajęcia tak ich zajmują, że nie dbają o to ażeby zregenerować odpowiednio swoje siły. Natomiast jest to niesamowicie ważne jak chcemy aby nasze ciało było w doskonałym stanie. Ponieważ po pewnym czasie tak szybkiego tempa życia możemy być całkowicie wyeksploatowani. Co zatem można uczynić ażeby pomóc naszemu organizmowi się zregenerować?

rekonwalescencja, ćwiczenia
Niekiedy potrzebna okazuje się szybka operacja, a czasem tylko parotygodniowa rehabilitacja stawu barkowego- więcej informacji znajdziesz tutaj: Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej Czamara. Wykwalifikowani rehabilitanci stają się nieocenionym skarbem, a zwłaszcza wówczas, gdy trzeba pomóc utytułowanemu sportowcowi. A kiedy uraz jest tak poważny, że skoczek czy piłkarz nie może wrócić do dalszego uprawiania sportu, to wówczas pomoc wykwalifikowanego psychologa okaże się bezcenna. Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że psychoterapia to również jedna z form rehabilitacji - przecież bez wiary we własne możliwości praktycznie nic nie da się zdziałać.
2020/05/01, 07:34:05