Menu strony

Co warto wiedzieć o fakturach? Garść niezbędnych informacji.

Pośród zróżnicowanych dokumentów do zaksięgowania jednym z najczęściej stosowanych w Polsce jest faktura. Ogromnie wiele transakcji które polegają na sprzedaży jest dokumentowanych właśnie tym dokumentem. Wystawiają je nie tylko przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą różnych towarów, ale też przedsiębiorstwa świadczące usługi.

Podmiotów gospodarczych,
dokumenty
które prawo zobowiązuje do wypisywania faktur jest niezliczona ilość. Obsługa faktur jest zadaniem, która poszczególnemu przedsiębiorcy będzie zajmowała dużo czasu. W naszych czasach jednak obsługa faktur może być znacznie łatwiejsza (więcej: sprawdź). Ich obsługę umożliwiają przeróżne programyna komputery. Nie ma znaczenia, w jaki sposób wystawiane faktury są obsługiwane, podstawową czynnością jest ich odpowiednie uzupełnienie. Na odpowiednio wypełnionym dokumencie sprzedaży muszą się odnaleźć dane sprzedawcy oraz osoby nabywającej towar bądź usługę. Dane te koniecznie muszą zawierać adres i precyzyjną nazwę tych podmiotów i ich numer NIP. Na konkretnych fakturach oprócz numeru NIP niezbędne jest wpisanie także numeru PESEL. Koniecznie trzeba także umieścić datę by wiedzieć w jakim dniu została wystawiona faktura (efematic.pl/) i opisać co zostało sprzedane.
dokumenty w firmie
Faktura praktycznie zawsze musi być wystawiona w dwóch egzemplarzach. Oba egzemplarze muszą być ze sobą identyczne. Ręczne wypełnienie faktur jest obecnie rzadkością. Tak naprawdę sporo tych faktur jest wypisywana dzięki specjalistycznym komputerowym programom do fakturowania. Przyspiesza to wyraźnie proces ich wypisywania.


Sprawdź też

Jak odpowiednio zutylizować papiery? Przeczytaj odpowiedź

Recykling dokumentów
Trzeba zwracać uwagę, że jeżeli masz firmę, musisz w każdym przypadku dbać o wszystkie dokumenty. Co do tego ciężko miewać jakieś wątpliwości - niezadbanie o dokumenty źle świadczy o naszej firmy. A zresztą prawda jest taka, iż w wielu przypadkach sytuacja jest taka, że za brak wskazanego nadzoru możemy ponieść srogą karę pieniężną! Dużo bardziej odpowiednim rozwiązaniem jest to by po prostu korzystać z usług takich firm, które zajmują się utylizacją dokumentów.

Pośródprzeróżnych typów faktur wyróżniamy między innymi faktury pro forma i faktury VAT. Wystawienie faktury pro forma nie pociąga za sobą zobowiązania, jeśli chodzi o zapłacenie podatku. Wystawi się ją tylko wówczas,gdy osoba korzystająca z usług przedsiębiorstwa wpłaciła już wcześniej zaliczkę na zamówioną usługę bądź towar. Fakturę VAT wystawiają tylko ci właściciele firm, którzy są zobowiązani do opłacania podatku VAT. Jest ona dokumentem naprawdę szczegółowym i zawierającym sporo danych niż faktura ta tradycyjna. Ostatnim rodzajem faktur są faktury które mają za zadanie korygować wcześniej wystawione. Wypełnia się je wówczas, gdy przedmiot wcześniej zakupiony zostanie zwrócony przez osobę, która wcześniej go zakupiła. Wypisywanie faktur nie jest proste. Na szczęście obecnie istnieją określone programy komputerowe, które znacznie ułatwiają tę czynność.
2018/06/25, 16:10:02