Menu strony

Muzyka afrykańska

Muzyka świata jest elementem, który czasami trudno ująć w konkretne ramy i określić za pomocą definicji. Niewątpliwie jest ona znaczącym składnikiem życia człowieka, pozwala bowiem na pokazywanie uczuć, jak również na odpoczynek i wyciszenie oraz wprowadzenie się w dużo innych nastrojów. Najczęściej muzyka z określonego państwa czy regionu ma charakterystyczne elementy wspólne.


Afryka, sawanna
Czasami tak jest również w przypadku całego kontynentu, co obserwuje się na przykładzie kontynentu afrykańskiego. Nie można powiedzieć, że muzykę Afryki cechuje jednorodność, ma jednak wiele wspólnych elementów. Co jest istotne kontynent afrykański można podzielić na dwie części. Większą część Afryki zajmują rdzenni czarnoskórzy mieszkańcy, część północną – w większości ludy pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka Afryki posiada wiele fascynujących wyznaczników, które odróżniają ją chociażby od muzyki chętnie słuchanej w Europie.

Metoda wykonywania
Wart zauważenia jest to, że w zdecydowanej większości tradycyjna muzyka afrykańska jest wykonywana zbiorowo, znacznie rzadziej pojawiają się wykonania jednej osoby. Muzyka świata (ciekawa strona: składanka utworów muzycznych ze świata), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jednym z elementów, które mają za zadanie jednoczyć ludzi ze sobą. Nierozerwalnie z muzyką związany jest taniec. Tubylcy afrykańscy traktują taniec jako swego rodzaju rytuał, wykonywany rzecz jasna w grupie. Warto zauważyć, że większą część obrzędów o charakterze magicznym w Afryce urządza się z towarzyszeniem lub wręcz przy użyciu tańca i muzyki. Muzyka afrykańska do tej pory w wielu przypadkach nie jest zapisywana za pomocą notacji, jest przekazywana wyłącznie ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy - zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (na swojej stronie: w dalga)

Instrumenty muzyczne
Dużo z wymyślonych na kontynencie afrykańskim instrumentów muzycznych zyskało popularność na innych kontynentach. Przykładem jest bęben nazywany djembe, używany w szczególności w niektórych kręgach. Ogólnie afrykańskie instrumenty to zazwyczaj rozmaite instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i nadal odgrywają szczególną rolę w tradycji tych ludzi. Służą bowiem nie tylko do grania muzyki, ale również do dokonywania rytuałów i wysyłania kodów, z użyciem których można się porozumiewać. Stosunkowo niedawno na terenie kontynentu zaczęły się przyjmować instrumenty używane od dawna na innych kontynentach, jak na przykład gitara. Ogólnie w społeczeństwach Afryki muzyka (skorzystaj z oferty na muzyka bez opłat zaiks -> http://www.muzyka-bez-zaiks.pl/) odgrywa zawsze szczególną rolę.
2020/11/13, 07:21:04