Menu strony

Do czego najbardziej służy stal? Faktycznie do wielu rzeczy, także do wytwarzania konstrukcji stalowych

Węgiel w stali występuje pod postacią perlitu płytkowego, czasami jednakże, szczególnie przy większych zawartościach węgla cementyt występuje pod postacią kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu. Jednocześnie stal obok węgla i żelaza posiada również pozostałe składniki. Otrzymuje się ją z surówki podczas procesu świeżenia. W bardziej nowych instalacjach hutniczych bardziej przeważające się piece konwertorowe, próżniowe, które pozwalają na uzyskanie najbardziej wysokiej jakości stali.


Stal ma zastosowanie w dużej ilości dziedzin, dla nas w tym wpisie najważniejsza jest stal wykorzystywana do konstrukcji stalowych, dzięki czemu możliwy jest w pełni fachowy i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Jest więc stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jej charakterystyki i parametry są wystarczające do wypełnienia funkcji, porównaj Tego typu stale są stalami najniższego gatunku i mają dość duże ilości zanieczyszczeń, najczęściej siarki, krzemu i fosforu. Do jej produkcji stosuje się niski reżim technologiczny, czyli ma to wpływ na dość szeroki rozrzut węgla. Stal takiego przeznaczenia nie może poddać się obróbce cieplnej.

wieża ze stali
Następny typ - stal konstrukcyjna wyższej jakości charakteryzuje się wąskimi granicami zawartości manganu oraz węgla, ma również małą zawartość zanieczyszczeń, dość często fosforu oraz krzemu. Zwykle oferowane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Inny typ to stal konstrukcystal (wizytówka przedsiębiorstwa Aner)niskostopowa. Jest stosowana do budowy konstrukcji, jakie narażone są na wpływ warunków atmosferycznych jak mosty czy maszty, na pewno tam gdzie zastosowagdzie (szczegółowe informacje)ej jest uzasadnione ekonomicznie. Odznaczają się większą wytrzymałością od stali konstrukcyjnych bardziej wysokiej jakości, jest jednocześnie bardziej wytrzymała na korozję.


Istnieje również stale do nawęglania, w takiej okoliczności wykorzystuje się stale konstrukcyjne bardziej wysokiej jakości, niskostopowe oraz stale stopowe o małej albo średniej zawartości węgla. Wyroby wytworzone z tego rodzaju stali po nawęgleniu zachowują sporą ciągliwość i odporność na szerzenie rdzenia i twardość powierzchni. Co więcej oferowanych jest wiele innych modeli stali, jakie np. tworzą konstrukcje offshore, to typy stali najbardziej wytrzymałych, do specjalnych zadań.

Więcej informacji -
2022/05/13, 10:13:06