Menu strony

W sytuacji, jeżeli przytrafi ci się uraz lub ból kręgosłupa, musisz umówić się z doktorem

Kręgosłup to podstawa człowieka, która pomaga trzymać mu się w pionie i wypełniać różne czynności. Codziennie jest on poważnie obciążany przez różne ruchy czy ciężkie ładunki. Niekorzystnie wpływa nań nieprawidłowa postawa przy chodzie oraz siedzeniu, zaszkodzić może również źle wyprofilowany materac. Jest wiele przeróżnych schorzeń kręgosłupa, w każdym przypadku należy zareagować odpowiednio wcześnie, by zachować możliwą sprawność.


Boli? Udaj się do specjalisty


Każdemu od czasu do czasu przydarzy się ból pleców, wystarczy za szybko się schylić, podnieść coś ciężkiego lub spać w niekomfortowej pozycji. Bóle pleców czasem bywają związane właśnie z nieprawidłowościami różnych odcinków kręgosłupa, zatem gdy się powtórzą albo są bardzo silne, trzeba skonsultować dolegliwości z lekarzem. Najlepiej wpierw pójść do lekarza rodzinnego, a następnie wziąć skierowanie do specjalisty. W wypadku bólu albo urazów kręgosłupa optymalnie sprawdza się ortopeda. Nie warto zwlekać z tą wizytą, bowiem urazy oraz dolegliwości kręgosłupa znacząco uprzykrzają codzienne życie, jak również są nad wyraz nieprzyjemne.
lekarz


Trzeba zacząć właściwe leczenie


Skuteczne leczenie kręgosłupa kraków może przybierać zróżnicowane warianty. Nierzadko specjalista zbiera wywiad, dokonuje oględzin oraz zleca szerszą diagnostykę z RTG na czele. W niektórych przypadkach diagnostyka jest poszerzona o konsultacje kolejnych specjalistów, na przykład neurologa. Obraz uzyskany z prześwietlenia pozwala ocenić kondycję kręgosłupa oraz podejmować dalsze kroki. Należy wspomnieć, że w wypadku kręgosłupa rozwijać mogą się różne choroby, sposób postępowania oraz leczenia bywa więc zależny od konkretnego przypadku. Nie warto podejmować działań na własny rachunek.


Czasami nieodzowna staje się rehabilitacja


W przypadku schorzeń kręgosłupa powszechnym zaleceniem staje się rehabilitacja. Zabiegi rehabilitacyjne w przypadku kręgosłupa okazują się bardzo różnorodne i ściśle dopasowane do danych potrzeb pacjenta. Bardzo często pacjenci są poddawani procesom fizjoterapii, otrzymują również skierowania na masaże. W licznych przypadkach pomocne bywają zajęcia na basenie, ponieważ woda bardzo dobrze wpływa na kręgosłup. Niektóre schorzenia mogą wymagać przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Sprawdź też: rehabilitacja nowa huta
2020/12/10, 15:12:04