Menu strony

Jak unikać miernych produkcji filmowych

kino
Film to bardzo popularna forma rozrywki, osiągalna dla każdego od lat. Od kiedy bracia Lumiere upowszechnili swój wynalazek określany kinematografem, ruszające się obrazy zyskały sobie wielką sławę. Nie powinno się dziwić, bo to chyba najprościej przyswajalna wizja świata wykreowana przez inną osobę. Książki czyta się dość mozolnie i rzadko są równie nieskomplikowane, jak większość produkcji filmowych; muzyka zaś nie daje nacieszyć niczym wzroku.

Sprawdź też

Pianino to doskonały instrument muzyczny

kobieta słuchająca muzyki
Czy posiadamy własną ulubioną muzykę?

W większości przypadków ludzie lubią posłuchać muzyki, bo ich ona może uspokoić, pomaga się zrelaksować, lecz też możemy się przy niej nieźle bawić. Z tego powodu właśnie zazwyczaj chcemy posiadać te nasze ulubione kawałki pod ręką, tak aby je włączać ciągle, gdy złapie nas taka ochota.


Film daje i to, i to, a przy tym w łatwy sposób ukazuje to, co miał na myśli autor scenariusza, nie pozostawiając luk na żadne niedomówienia. Obecnie filmy są kolorowe, wzbogacone niezwykłymi efektami, a dźwięk jest stworzony w sposób, który, przy użyciu sali kinowej bądź nagłośnienia domowego, po prostu wgniata w fotel.

To tyczy się udanych filmów, bo rzecz jasna jest też sporo słabych. Zanim więc pójdziemy do multipleksu oddać kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych na obraz, który może się nam po prostu nie podobać, dobrze jest poznać kilka jego podsumowań. Teoretycznie jest to możliwie bezstronny opis tego, o czym opowiada film i jakie emocje może wywołać w oglądającym. Człowiek jest jednak jedynie człowiekiem i publikując taką opinię w ten czy inny sposób podpiera się własnym gustem i doświadczeniami, toteż kilka recenzji jednego obrazu może się dość różnić. Rozsądnie jest zobaczyć kilka samodzielnych witryn na temat bieżących produkcji filmowych, gdzie filmoznawcy opisują świeże wrażenia z wizyty w sali kinowej, lub fora pasjonatów kinematografii, gdzie również znajdziemy wiele ocen – nie zawsze rzetelnych, ale zwykle dość szczerych. Recenzje filmowe są dość pomocne w doborze repertuaru, z którym widz pragnąłby się zapoznać.

Oczywiście poza oceną filmu: udany, nieudany, ważne jest dla widza coś więcej. Bo jeden lubi komedie, a drugi horrory. Tylko czasem sam tytuł produkcji sugeruje, co pojawi się na ekranie w sali kina, dlatego chociaż pobieżnie warto zapoznać się, o czym jest dana produkcja. Najbardziej bezkonfliktowym gatunkiem kinowym, który nie rozczaruje większości oglądających, są filmy przygodowe. Twórcy tych produkcji bardzo dbają o to, by na ekranie przeplatały się sceny wesołe, smutne i te, które zwyczajnie powinny przytłoczyć oglądającego i spowodować, żeby podobało mu się to, co widzi.
2019/11/05, 07:07:03