Menu strony

Jak powinniśmy zadbać o higienę jamy ustnej? Co odgrywa najważniejszą rolę?

Chodzenie do dentysty to dla dużej ilości ludzi nieprzyjemna konieczność. Najczęściej jest to związane z dużym stresem. Trzeba natomiast wiedzieć, iż można takich nieprzyjemności uniknąć. Trzeba jedynie odpowiednio i systematycznie dbać o higienę naszych zębów i dziąseł, a wtedy oprócz ładnego uśmiechu oraz świeżego oddechy pożegnamy się ze stresującymi zabiegami u stomatologa. Jak w związku z tym powinniśmy dbać o higiena jamy ustnej?

dentysta
Dobra higiena jamy ustnej rozpoczyna się w naszym domu. Dużo zależy od tego ile razy i z jaką starannością czyścimy zęby. To dla niektórych jest banałem, lecz musimy dbać o dokładne szczotkowanie zębów. Przynajmniej dwa razy dziennie przez trzy minuty, chociaż przydałoby się po każdym posiłku. Do tego używajmy nici, która jest koniecznością, gdy chcemy mieć zdrowe przestrzenie między zębowe. To właśnie tutaj z reguły robi się próchnica - dodatkowe informacje. Resztki pokarmu znajdujące się w tym miejscu są trudne do usunięcia tylko przy użyciu szczoteczki. Co gorsza sąsiadujące ze sobą zęby zarażają się od siebie próchnicą i w ten sposób psuje się nie pojedynczy ząb, ale dwa zęby od razu. () Oprócz tego środek do płukania jamy ustnej pozwoli nam pozbyć się bakterii, jakie mogą wywoływać próchnicę, choroby dziąseł albo nieświeży oddech. Spore znaczenie ma też podjadanie między posiłkami, jeżeli będziemy czyścić zęby (rentgen stomatologiczny zębów) po każdym posiłku to jedząc w między czasie będą one dłużej narażone na złe działanie resztek jedzenia znajdujących się między zębami.


Sprawdź też

Powinieneś troszczyć się o stan zębów, zrób to ze wsparciem odpowiedniego gabinetu stomatologicznego

Sprzęt dentystyczny
Dolegliwości wiążące się z zębami są naprawdę nieprzyjemne oraz bolesne, zatem nie powinno się bagatelizować kondycji własnego uzębienia. Jeżeli tylko pojawią się jakieś nieprawidłowości – nie tylko związane z zębami, ale ogólnie z samą jamą ustną – należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty.

uśmiech
Ogromne znaczenie ma w tym temacie stomatologia zachowawcza, którą niektórzy często bagatelizują. Chodzi o to by przynajmniej co sześć miesięcy wybrać się do dentysty i skontrolować stan uzębienia. Takie wizyty nie będą dla nas stresujące, gdyż w tym krótkim czasie między kontrolami, przy dobrym dbaniu o higienę jamy ustnej nie powinniśmy mieć nowych ubytków. Nawet jeśli czasami mieliśmy gorsze dni i trochę zaniedbywaliśmy codzienne zabiegi, to najwyżej zrobi nam się mały ubytek, jaki spokojnie stomatolog wyleczy przy okazji takiej kontrolnej wizyty. Nie będzie się to natomiast wiązało z długim i bolesnym leczeniem. Istotne jest także przynajmniej raz w roku pozbycie się kamienia nazębnego. Oprócz tego, że nieestetycznie wygląda, może też powodować choroby dziąseł prowadzące w konsekwencji do poważnych problemów ze zdrowiem, na przykład paradontozy.
2019/04/20, 08:12:02