Menu strony

W jaki sposób wytrzymać, gdy za oknem panują upały, czyli kilka słów o domowej klimatyzacji.

W czasie wysokich temperatur ciężko jest wytrzymać nawet w zacienionym miejscu. Jeżeli temperatura na zewnątrz przez długi czas utrzymuje się powyżej 30 stopni, to nawet przebywanie w domu jest męczące. Zimne napoje, lody oraz wentylator są wtedy zbawienne. Możemy jednak zmienić nasze mieszkanie w chłodne i komfortowe miejsce. Wystarczy do tego jedynie odpowiedni klimatyzator domowy. W jaki sposób to działa i jaki sprzęt wybrać?


KLIMA-TOP
Klimatyzator działa identycznie jak lodówka. W parowniku to znaczy odpowiedniku zamrażalnika odbywa się schłodzenie otaczającego powietrza, a zaabsorbowane poprzez czynnik chłodzący ciepło transportowane jest do skraplacza, w którym usuwane jest na zewnątrz. Całość uzupełnia sprężarka oraz wentylatory, jakie zwiększają przepływanie powietrza wokół skraplacza i parownika. Efektem działania klimatyzatora jest również osuszanie powietrza. Inną funkcją klimatyzatora może być również oczyszczanie powietrza, ponieważ w każdym urządzeniu tego typu znajduje się filtr powietrza. Za sprawą zastosowania specjalnych filtrów można oczyścić powietrze nie tylko z wszelkich pyłów, ale też zarodków grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, a nawet z zapachów. Może to być dla alergików. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów tych urządzeń. Można wyróżnić klimatyzatory przenośne albo stacjonarne, a również monoblokowe i typu split. Klimatyzator monoblokowy to ten, w którym w jednej obudowie umieszczono całe urządzenie. Dostępne są one zarówno w wersji przenośnejoraz stacjonarnej. Takie urządzenia są jednak stosunkowo głośne. Innym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, w którym sprężarka ( http://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/sprezarki-i-akcesoria/ ) zamontowana jest na zewnątrz budynku, dzięki czemu takie urządzenia są bardziej ciche i bardziej komfortowe w używaniu. Zwykle są też wydajniejsze pod względem mocy chłodniczej. Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość postawienia ich w miejsce, które wymaga schłodzenia. Należy jednakże pamiętać o tym, iż konieczne jest odpowiednie odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Najpopularniejsze są klimatyzatory stacjonarne typu split. Podczas wybierania odpowiedniego urządzenia musimy pamiętać o dostosowaniu mocy chłodniczej do wielkości wnętrza, jakie będzie ochładzać. W przypadku klimatyzacji domowej zwykle nie stosuje się skomplikowanych obliczeń lecz przyjmuje się, iż moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy pomieszczenia.


Podobne artykuły: .

klimatyzacja
Klimatyzatory są coraz bardziej popularne i dostępne nie tylko dla bogatych ludzi. Oprócz ochładzania mogą pełnić również inne funkcje, jak na przykład oczyszczanie i osuszanie powietrza, a nawet ogrzewanie w chłodne dni. Zanim nadejdą upały warto jest zaopatrzyć się w klimatyzator, aby mieć komfort kiedy na zewnątrz będzie gorąco.
2020/02/12, 07:52:03