Menu strony

Jak w ogóle zrobione są opony? Na czym to polega? Dlaczego jest tak ważne, by wybrać dobre modele?

Opona jest tym elementem napędu samochodowego, który wchodzi w kontakt bezpośredni z powierzchnią. Bezkolizyjna oraz bezproblemowa jazda dostosowana do istniejących na drodze warunków, przede wszystkim zależy rzeczywiście od jakości oraz wyboru odpowiednich opon. Nad ich budową najczęściej się nie zastanawiamy, ale ta wiedza przyda się każdemu, zwłaszcza że każdy składnik opony oraz jego wykonanie decyduje o jej wartościach.

koła
Podstawowe elementy każdej opony (sprawdź mega ofertę wypełnianie opon http://www.interchemol.com.pl/produkty/wypelnianie-opon) to: bieżnik, osnowa, opasanie oraz stopka. Pierwsza z wymienionych rzeczy bezpośrednio styka się z powierzchnią drogi, jego wartość jest o tyle istotna, że jest odpowiedzialna za przyczepność do podłoża. W inny sposób zarysowuje się rzeźba bieżnika innym z typów opon: te na zimę przystosowane do poruszania się po śniegu i powierzchniach, na których łatwo wpaść w poślizg będą zupełnie inaczej wyprofilowane od tych w oponach sportowych czy na lato Osnową są warstwy potocznie zwanego kordu, czyli specjalnego włókna, często z wiskozy albo poliamidowego. Warstwy układają są w różny sposób w zależności od przeznaczenia opony. Osnowa to warstwa , która wzmacnia konstrukcję opony.

Następnym elementem, również wykonanym z kilku części kordu, jest tzw. opasanie, to specjalistyczny materiał ułożony na obwodzie opony, którego celem jest dodanie sztywności strony czołowej opony i utrzymanie kształtu jest to zabezpieczenie przed odkształceniami na skutek sił działających na oponę w czasie jej używania. I wreszcie część opony, przylegająca do felgi, zwana jest stopką . Robi się ją z drutów wzmacniających. Stopka jest miejscem o tyle ważnym, iż odpowiada za dobre utrzymanie opony na feldze.

Kupno opony do naszego auta zależy rzecz jasna od wielu rzeczy. Najważniejsza jest pora roku, wiadomo bowiem, że w zimę nie można jeździć na oponach typu letniego. Podobnie lepiej w lecie wymienić opony z przeznaczonych na zimie na letnie.

Niezbędny jest Ci link do artykułu? Nie zamartwiaj się. W naszym następnym poście wyszukasz wszystko, czego poszukujesz. Zachęcamy!

Wiele ludzi tak nie robi uważając, iż nie ma po co. A w rzeczywistości sprawa jest poważna, bo opony zimowe reagują inaczej na śnieg, a inaczej na rozpaloną od gorąca nawierzchnię. Sporo ludzi ma też opony uniwersalne, lecz jednakże jest to nienajlepszy pomysł. Jeżeli już chcemy musimy zakupić bardziej trwałe opony tego rodzaju.
2021/03/03, 08:44:06