Menu strony

Broń stosowana w przeszłości – jakie jej rodzaje były zazwyczaj wykorzystywane?

Broń niestety była do zawsze towarzyszem ludzkości. Początkowo najprawdopodobniej jej rolę pełniły twarde przedmioty, chociażby kości, jednak wraz z rozwojem człowieka, rozwijana była również ta strona jego życia. W czasach starożytnych jedną z najbardziej popularnych broni była włócznia, która umożliwiała widowiskową walkę na znaczących odległościach. Już od czasów starożytnych człowiek używał też mieczy, jakich produkcja z czasem stała się utożsamiana ze sztuką.

Strzały
Wykucie miecza, który był ostry, wytrzymały, a jednocześnie odpowiednio lekki było bardzo problematycznym zadaniem. Dodatkowo, właściciele mieczy zwracali uwagę na ich prezencję. Miecze były czasem bogato zdobione. Najbogatsze osoby decydowały się na ozdabianie rękojeści miecza szlachetnymi kamieniami. Często były one inkrustowane złotem. Bronią, która dawała człowiekowi wielkie pole do popisu były łuki tradycyjne. () Łuki wykonywano z drewna, a ich produkcja była bardzo wymagająca.

Łuk musiał być bowiem dobrze wyważony, aby zapewnić nośność strzały. Łuki, podobnie jak miecze, zdobiono. Ta broń świetnie nadawała się nie tylko na polu walki, ale też podczas polowań. Posługiwanie się łukiem nie było łatwe. Wręcz przeciwnie, konieczna była celność i opanowanie, gdyż wystarczyło drżenie rąk, by chybić.
Przełom pojawił się w momencie odkrycia broni palnej. Początkowo jej zastosowanie było problematyczne, ponieważ konieczne było jej częste ładowanie. Dzisiaj z kolei broń jest wyposażona w magazynek składający się z większe ilości kul. Ponadto, na rynku proponowana jest broń z celownikami. W przeszłości bardzo popularne były armaty, które sprawdzały się przede wszystkim w walce w otwartym polu, jako że siały spustoszenie w oddziałach przeciwnika.

Naturalnie, każdy kraj i region posiada swoją broń, której charakter był określany przez styl walki. Przykładowo, polscy chłopi podczas insurekcji kościuszkowskiej, z braku innej broni, posługiwali się własnymi kosami osadzonymi na długich drzewcach. Dzięki temu, oddziały uzyskały miano kosynierów.

Broń była nieskomplikowana, jednakowoż w walce rzeczywiście bardzo niebezpieczna. Dzisiaj posługiwanie się bronią w Polsce jest zabronione. Nie można posiadać broni palnej, poza osobami które uzyskały stosowne zezwolenie.
2019/05/11, 19:19:02