Menu strony

Jaką metodą sporządzane bywa żeliwo?

Historia pokazuje, iż jednym z ważnych momentów w postępie ludzkości zostało odkrycie metali. Zapoczątkowano wytwarzać z nich produkty o dość dużej trwałości, jakie w rezultacie zastępowały mniej wytrzymałe elementy drewniane.

Dobrym przykładem będzie koło, jakie w pierwotnych latach było w całości drewniane, potem rozpoczęto dodawać do niego elementy metalowe - (wibroizolatory) (obejmę żelazną jak i wzmocnienia). Z czasem człowiek nauczył się odpowiednio obrabiać żelazo co w rezultacie spowodowało całkowite wypchanie drewnianych kół. Owe obrabianie metali głównie tyczyło się właściwego ich formowania, odlewania a także scalania z innymi pierwiastkami a to z kolei przyczyniło się do zaistnienia różnego typu stopów. Owym stopem będzie chociażby żeliwo. To scalenie żelaza z węglem, w którym normy ustalają minimalną kompozycję węgla jako dwa procenty. Żeliwo tworzone w odlewniach przez połączenie tak zwanej surówki z elementami złomu stalowego - zobacz .

Obróbka żeliwa
Surówka jest to półprodukt wytworzony z przetopionego żelaza,węgla, krzemu jak i fosforu oraz innych pierwiastków. Sam w sobie nie nadaje się do niczego , powodem będzie łamliwość. Zatem będzie nazwany półproduktem, jaki oddawany zostaje dalszej obróbce. Jak wyżej zostało napomknięte jest on łączony ze złomem stalowym, który bywa niebywale wytrzymały jako produkt. Obecnie złom stalowy otrzymuje się przez recykling (więcej informacji). Po przyszykowaniu właściwych składników odlewnia żeliwa przetapia i właściwie scala je ze sobą w skutek czego produkowane jest żeliwo.


Sprawdź też

Dobrze położone powierzchnie magazynowe do wynajęcia odnajdziemy na obszarze całej Polski

ewidencja
Jeśli potrzebna nam będzie hala lub magazyn, gdzie zamierzamy trzymać wartościowe artykuły, to prawdopodobnie nie będziemy mieli większego problemu ze znalezieniem atrakcyjnej oferty najmu.
Jak widzimy żeliwo powstaje z półproduktów, które same w sobie nie nadają się do niczego, jednak po scaleniu dają finalny produkt, który aktualnie nadzwyczaj powszechnie jest używany. Żeliwo przede wszystkim stosowane będzie do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych oraz różnego typu włazów jak i studzienek drogowych.

Zobacz również -

Tymczasem to nie są jedyne zastosowania żeliwa. Odlewnia żeliwa w zależności od popytu wytwarza żeliwo szare, sferoidalne lub stopowe, jakie później wykorzystywane będą w sektorze maszynowym, przemyśle energetycznym czy górnictwie. Żeliwo znalazło sporą ilość zastosowań co pozwoliło na wykorzystanie surowców zaistniałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.
2019/01/29, 15:05:02