Menu strony

Przyszły zawód – na jaki się zdecydować? Poznaj teraźniejsze trendy na rynku pracy

Zastanawiasz się, czym chciałbyś się zajmować w życiu? Nie masz jeszcze jednego, pewnego pomysłu i rozważasz rozmaite opcje? Chciałbyś, żeby to coś cię pasjonowało, ale równocześnie żeby gwarantowało zyski? To wcale nie jest łatwe do zrealizowania, zwłaszcza, jeśli interesują cię mało popularne obecnie zawody, takie jak na przykład zegarmistrz.
Wybór ścieżki życiowej nie jest łatwy. Jednakże każdy wcześniej czy później musi go dokonać i to najlepiej samodzielnie, zgodnie z własnymi preferencjami, zdolnościami i wartościami. Niekiedy jednak nie wiemy, czy rzeczywiście kierować się swoimi zainteresowaniami, czy też może zamiast tego lepiej uczyć się czegoś praktycznego i przyszłościowego. Każdy ma swój własny pomysł i odrębną strategię. Niektórzy uważają, że jeśli będą w czymś naprawdę dobrzy i będą się naprawdę starali, to znajdą zatrudnienie, choćby wybrali zawód tak mało popularny, jak wspomniany zegarmistrz. Inni znów wolą zabezpieczyć się na przyszłość i są zdania, że hobby to coś, czym warto się zajmować co najwyżej w wolnym czasie, a praca ma być gównie opłacalna. Która wersja jest lepsza? Nie tak łatwo na to odpowiedzieć.
zegarmistrz


Sprawdź też

Jakiego rodzaju praktyczne umiejętności są obecnie bardzo ważne? Które w szczególności ułatwiają znalezienie pracy?

nauka jazdy
Jakiego rodzaju praktyczne umiejętności są dzisiaj bardzo ważne? Które szczególnie ułatwiają znalezienie pracy?
Prawo jazdy
Dzisiaj trudno działać bez różnych umiejętności. Dzięki nim możemy zyskiwać coraz bardziej satysfakcjonującą pracę, a więc lepsze życiowe możliwości.


Jak zatem zacząć szukać pomysłu na siebie? Warto oczywiście zweryfikować, w czym jesteśmy skuteczni. Czy był jakiś przedmiot w szkole, który szedł nam wyraźnie lepiej niż inne, z którego byliśmy ponadprzeciętni? Jeżeli tak, to może warto iść w tym kierunku. Poza tym istnieją również rozmaite poradnie, w których można wykonać testy zawodowe. To może nam pomóc odpowiedzieć na pytanie, do czego mamy predyspozycje, w czym jesteśmy dobrzy i czy warto próbować rozwijać się w kierunku, o którym dotychczas myśleliśmy. Zwykle zdolności pokrywają się z naszymi zainteresowaniami. W końcu, jeżeli w czymś jesteśmy dobrzy, to jednocześnie zazwyczaj automatycznie to lubimy.


Sporo osób analizuje, jak powinna wyglądać ich edukacja. Czy po maturze coś konkretnie studiować? A może zamiast tego lepiej udać się za granicę i przyswoić sobie profesjonalnie język? W końcu obecnie ukończenie studiów nic nam nie gwarantuje. A na pewno nie mamy stuprocentowej pewności, że dostaniemy pracę w konkretnym zawodzie. Czasami warto zamiast tego, jak najwcześniej zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe. To może być lepszym rozwiązaniem.
2018/08/29, 17:32:02