Menu strony

Jakim sposobem legalnie zezłomować stare auto?

Obecnie bardzo dużą rolę przywiązuje się do zachowań ekologicznych. Przez minione 25 lat stopniowo zmieniała się świadomość ekologiczna rodaków. Prawdą jest, iż nie wszyscy jeszcze stosują się do standardów. Pomimo to standardy u nas występują, przykładem mogą być rozporządzenia tyczące się utylizacji zużytych bateryjek lub innych urządzeń gospodarstwa domowego. Jeszcze 25 lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy że baterie z latarki lub dziecięcej zabawki wrzuca się do specjalnego pojemnika a później odwożone są do specjalnego punktu w którym są neutralizowane.

kasacja pojazdów
Oczywiście to nie jest tak, że jest to przedsięwzięcie w 100 % oddolne. W oczywisty sposób jest to rzecz regulowana na poziomie centralnym. Regulacje te są rozproszone w przeróżnych rozporządzeniach. Poniektóre z rzeczy jakich używamy są na tyle złożone, iż posiadają własne nadzwyczajne przepisy ich dotyczące. Doskonałym przykładem może być złomowanie samochodów. Normuje je ustawa o recyklingu aut, określa ona jakie są zadania kierowcy oraz posiadacza punktu odzysku. Nie zastosowanie się do przepisów może skutkować nałożeniem wysokich kar. Warto zatem kierować uwagę na to, czy firma znaleziona przez wpisanie w wyszukiwarkę frazy: auto złom Olsztyn ma stosowne zezwolenie (punkt demontażu powinien posiadać zezwolenie marszałka województwa) - więcej na ten temat. Zatem w wypadku firm z listy pod tytułem auto złom Olsztyn muszą one posiadać pozwolenie marszałka Warmińsko-Mazurskiego.


Sprawdź też

Samochód, który już nie może jeździć

Kasacja pojazdów
W kraksach drogowych auta najczęściej są zniszczone i to w takim stopniu, że nadają się jedynie do kasacji. Poza tym bywa też tak, że posiadamy na naszych podwórkach jakieś stare samochody, które już nie mogą jeździć, więc dobrze zadzwonić po firmę, która ma w ofercie złomowanie pojazdów. Może okazać się, że przy niektórych pojazdach da się jakieś części odzyskać, więc sama kasacja pojazdów to nie wszystko.

złom
Jest to o tyle istotne, iż legalna stacja musi wydać nam poświadczenie o demontażu, które jest przesłanką do wyrejestrowania starego auta. Na podstawie tego dokumentu właściciel pojazdu ma obowiązek w terminie 30 dni wyrejestrować samochód we właściwym urzędzie komunikacji. Rzecz jasna mieszkając w jednej części kraju mogę wybrać przedsiębiorcę z innego miasta, na przykład mieszkając w Olsztynie bez problemu mogę skorzystać z usług firmy w Krośnie, starczy w sieci wpisać hasło auto złom Krosno - więcej na ten temat. Absurdem bowiem byłoby gdyby mieszkaniec Pomorza niezależnie gdzie zniszczeniu uległo jego auto musiał transportować swój pojazd do Gdańska. Oczywistością jednakże jest, że w większości sytuacji zwrot: kasacja pojazdów Gdańsk będą wpisywać mieszkańcy Trójmiasta oraz okolicznych miejscowości - więcej w temacie.
2019/04/11, 07:28:02