Menu strony

Elementy służące do sterowania innymi obwodami wykorzystywane w nowoczesnych układach elektrycznych

Nowoczesne instalacje elektryczne mają sporo elementów służących do kontroli pracy innych elementów. Jeśli w danym układzie ma się znajdować przykładowo silnik, grzałka czy też źródło światła, to być może konieczne będzie użycie styczników odpowiedniej mocy. Styczniki są elementami, które służą do włączania elementów elektrycznego układu przy pomocy innego układu sterowania.

Przewody elektryczne
Przeciętny składa się z dwóch obwodów. Pierwszym z nich jest układ sterowania, do niego podaje się sygnały sterujące wyłączaniem i włączaniem obwodu. Następnym układem jest obwód wykonawczy, do niego wpinane są odbiorniki, jakimi styczniki mają sterować.

Podstawową zaletą styczników to całkowita izolacja obu tych układów, przy sterowaniu najczęściej podaje się impulsy o niskim napięciu i mocy, na przykład z przemysłowych sterowników, a obwód na wyjściu może sterować elementami o dużej mocy i wysokich napięciach. Artykuł: styczniki elektryczne. W stycznikach najczęściej wykorzystuje się elektromagnesy, urządzenia dobrych firm charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, która sięga kilkudziesięciu milionów przełączeń.

Sprawdź też

Materiały do wznoszenia nagrobków. Wszystko, co chcesz wiedzieć

nagrobek
Wybrane zakłady kamieniarskie stosują kamieniarstwo jako prawdziwą sztukę i dają temu wyraz w swoich aranżacjach. Troszczą się o to, by przygotowane przez nich projekty odznaczały się niespotykanym wzornictwem oraz starannym szlifem. Polskie nekropolie z każdym rokiem zmieniają się i zaskakują coraz odważniejszym zestawieniem form i barw pomników. Który kamień kupić i kiedy postawić pomnik?


Inną istotną rodziną elementów stosowanych w układach elektrycznych są różnego rodzaju zabezpieczenia. O bezpiecznikach które odcinają prąd w sytuacji, gdy jego natężenie będzie zbyt duże, każdy chyba miał okazję słyszeć. Ale w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się także wiele innych tego typu elementów, mających czasami dość specyficzne zastosowanie.
1 2