Menu strony

Elementy służące do sterowania innymi obwodami wykorzystywane w nowoczesnych układach elektrycznych

Nowoczesne instalacje elektryczne mają sporo elementów służących do kontroli pracy innych elementów. Jeśli w danym układzie ma się znajdować przykładowo silnik, grzałka czy też źródło światła, to być może konieczne będzie użycie styczników odpowiedniej mocy. Styczniki są elementami, które służą do włączania elementów elektrycznego układu przy pomocy innego układu sterowania.

Przewody elektryczne
Przeciętny składa się z dwóch obwodów. Pierwszym z nich jest układ sterowania, do niego podaje się sygnały sterujące wyłączaniem i włączaniem obwodu. Następnym układem jest obwód wykonawczy, do niego wpinane są odbiorniki, jakimi styczniki mają sterować.

Podstawową zaletą styczników to całkowita izolacja obu tych układów, przy sterowaniu najczęściej podaje się impulsy o niskim napięciu i mocy, na przykład z przemysłowych sterowników, a obwód na wyjściu może sterować elementami o dużej mocy i wysokich napięciach. Artykuł: styczniki elektryczne. W stycznikach najczęściej wykorzystuje się elektromagnesy, urządzenia dobrych firm charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, która sięga kilkudziesięciu milionów przełączeń.

Sprawdź też

Jakie zalety może mieć klimatyzacja w naszych domach i mieszkaniach, dlaczego należy ją regularnie serwisować.

klimatyzatory w warszawie
Ostatnie lata to całkiem spory spadek kosztów zakupu układów klimatyzacyjnych i zwiększenie ich propozycji, przez co klimatyzacja obecnie nie jest czymś wyjątkowym, lecz w niektórych miejscach wręcz koniecznością. Tak naprawdę w mieszkaniach i domach klimatyzatory nie są jeszcze tak powszechne, ale przy firmach bardzo się sprawdzają, mając spory wpływ na wydajną pracę.


Inną istotną rodziną elementów stosowanych w układach elektrycznych są różnego rodzaju zabezpieczenia. O bezpiecznikach które odcinają prąd w sytuacji, gdy jego natężenie będzie zbyt duże, każdy chyba miał okazję słyszeć. Ale w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się także wiele innych tego typu elementów, mających czasami dość specyficzne zastosowanie.
Przykładowo przy silnikach elektrycznych, gdy mogą się pojawić przeciążenia i zwarcia często wykorzystywane są silnikowe wyłączniki. Mają one dużą szybkość reakcji i gwarantują reakcję w zaledwie kilka milisekund, co jest zupełnie wystarczające, żeby uchronić niekiedy bardzo drogie urządzenia. Silnikowe wyłączniki instaluje się bezpośrednio w układzie zasilania silników, nie zajmują one dużo miejsca i są bardzo proste w instalacji. W sklepach elektrycznych znaleźć również można szeroki wybór tego typu wyłączników, dedykowanych dla układów o różnej mocy i poborze prądu.
2017/08/12, 07:34:02