Menu strony

Elementy służące do sterowania innymi obwodami wykorzystywane w nowoczesnych układach elektrycznych

Nowoczesne instalacje elektryczne mają sporo elementów służących do kontroli pracy innych elementów. Jeśli w danym układzie ma się znajdować przykładowo silnik, grzałka czy też źródło światła, to być może konieczne będzie użycie styczników odpowiedniej mocy. Styczniki są elementami, które służą do włączania elementów elektrycznego układu przy pomocy innego układu sterowania.

Przewody elektryczne
Przeciętny składa się z dwóch obwodów. Pierwszym z nich jest układ sterowania, do niego podaje się sygnały sterujące wyłączaniem i włączaniem obwodu. Następnym układem jest obwód wykonawczy, do niego wpinane są odbiorniki, jakimi styczniki mają sterować.

Podstawową zaletą styczników to całkowita izolacja obu tych układów, przy sterowaniu najczęściej podaje się impulsy o niskim napięciu i mocy, na przykład z przemysłowych sterowników, a obwód na wyjściu może sterować elementami o dużej mocy i wysokich napięciach. Artykuł: styczniki elektryczne. W stycznikach najczęściej wykorzystuje się elektromagnesy, urządzenia dobrych firm charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, która sięga kilkudziesięciu milionów przełączeń.

Sprawdź też

Jakie zalety może mieć klimatyzacja w naszych domach i mieszkaniach, dlaczego należy ją regularnie serwisować.

klimatyzatory w warszawie
Minione lata przyniosły mocny spadek kosztów zakupu klimatyzatorów i powiększenie ich propozycji, przez co klimatyzacja nie jest teraz czymś wyjątkowym, lecz w niektórych miejscach wręcz koniecznością. Może w domach i mieszkaniach klimatyzatory tak bardzo popularne nie są, lecz przy firmach sprawdzają się bardzo, mając spory wpływ na wydajność pracy.


Inną istotną rodziną elementów stosowanych w układach elektrycznych są różnego rodzaju zabezpieczenia. O bezpiecznikach które odcinają prąd w sytuacji, gdy jego natężenie będzie zbyt duże, każdy chyba miał okazję słyszeć. Ale w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się także wiele innych tego typu elementów, mających czasami dość specyficzne zastosowanie.
1 2