Menu strony

Czym się różni profesja prawnika i adwokata? Za co odpowiada jest jeden i drugi fachowiec? Co jest ważne w tej kwestii

Niektóre osoby mają problem z rozumieniem, kim jest prawnik i adwokat. Zdaje się, iż jeden, jak i drugi trudni się tym samym, ale nie jest to prawidłowy trop. Co prawda, oba zawody stają się do siebie coraz bardziej zbliżone, jednakowoż jest jeszcze sporo różnic i to na bardzo ważnych obszarach. Z tego względu należy przyznać, iż są to odmienne profesje. Czym więc się trudni adwokat a czym prawnik?
prawo
Adwokat (nasza strona) to osoba udzielająca pomocy prawnej, zwłaszcza zaliczamy do tego typu grupy pomoc prawną. Ponadto, sporządza opinie prawne, tworzy projekty aktów prawnych, tworzy oraz ocenia umowy cywilnoprawne, analizuje klauzule umowne. Jest odpowiedzialny za przygotowanie pozwów w cywilnych rozprawach, mogą one odnosić się do nieruchomości, odszkodowań czy zadośćuczynień. Odpowiada za przygotowanie wniosku, przykładowo o stwierdzenie nabycia spadku, a również odpowiada za kwestie rodzinne, czyli trudni się kwestiami alimentów czy rozwodów. Co jeszcze jesteśmy w stanie powiedzieć o tym zawodzie? Zobacz również:

Sprawdź też

W jaki sposób rozwiązać problemy natury prawnej

spotkanie z adwokatem
Większość z nas usiłuje unikać problemów, ale często jest tak, iż znajdują nas one same. Z większością radzimy sobie bez pomocy fachowców, jednakże przytrafiają się i takie momenty, kiedy bez wsparcia obejść się nie damy rady. Tyczy się to przede wszystkim problemów o prawnym charakterze. Problematyczne może być jednakże znalezienie adwokata, który pomoże nam rozwiązać konkretny problem. Jak sobie z tym poradzić?


Adwokat, na podstawie danego mu pełnomocnictwa jest w stanie występować przed sądami i urzędami, może negocjować także w imieniu klienta. Zasięg podmiotowy czy przedmiotowy pomocy prawnej, jaka może być udzielana przez adwokata nie jest ograniczona prawem, natomiast w wykonywaniu swoich powinności zawodowych podlega on głównie konstytucji i ustawom. Zasady wykonywania profesji radcy prawnego, czyli prawnika definiuje ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o radach prawnych. Najważniejszym założeniem tego przepisu jest informacja, iż radca prawny odpowiada za udzielanie pomocy prawnej. Jednakowoż prawnik nie ma prawa występować jako obrońca w sprawach karnych czy karnoskarbowych. Zobacz stronę:


prawo
Dodatkowo, pomoc prawna niekiedy jest rozumiana jako udzielanie porad, tworzenie opinii i projektów aktów prawnych, oraz wiadomo, występowanie przed sądami i urzędami. Jeśli chodzi o główną różnicę, która ma bardzo duże znaczenie z perspektywy potencjalnego klienta, to jest nią fakt, iż jedynie adwokat może być obrońcą w sprawach karnych. Zaś radca prawny nie jest w stanie reprezentować swojego klienta w tych sprawach. Jak znaleźć prawnika lub adwokata? Najlepiej w internecie, wpisując przykładowo frazę prawnik (klauzule) w Szczecinie. Dzięki temu zwiększa się nasza szansa na odnalezienie profesjonalnego specjalisty. Wiadomo, w każdym dużym mieście są tego typu specjaliści, a ogłaszają się właśnie często w internecie.
2018/10/30, 07:18:01