Menu strony

Recenzje filmowe oraz inne źródła

Urządzenie WD TV Live Hub
Przy teraźniejszej dużej liczbie różnorodnych produkcji filmowych, kanałów telewizyjnych i kin, wybór najlepszej opcji bywa problemem. W zależności od przyzwyczajeń i gustu ludzie zwracają się do rozmaitych źródeł. Czasami niestety znajduje się coś nieinteresującego lub też zupełnie nieodpowiadającemu oczekiwaniom.

Komedie okazują się nieśmieszne, a horrory nie są przerażające. W jakich źródłach więc poszukiwać profesjonalnej i satysfakcjonującej wiedzy na temat kina?

Sprawdź też

Dlaczego warto przeczytać recenzję filmu przed jego odbiorem?

aktor
Znane generalnie pisanie recenzji po obejrzanym filmie może być w charakterze zarówno pozytywnym – jeśli widz był zadowolony z seansu oraz gdy film spełniał najistotniejsze dla recenzującego wymagania, jak i negatywnym, krytycznym. Nie wszystkie recenzje filmowe muszą być specjalistyczne, gdyż liczą się wrażenia i szczerość oglądających. Słowo pochodzące z języka łacińskiego – recensio – znaczy spis ludności czy też przegląd, więc można przyjąć, że recenzja jest swoistym typem przeglądu, podsumowania danego filmu.


Recenzje w sieci i w prasie, adaptacje

Przede wszystkim dobrze jest zasięgnąć rady dobrych znajomych. Jeśli widzieli daną produkcję, są w stanie nas do niego zachęcić lub też nie, jak również w razie potrzeby zrelacjonować o czym był. Następnym sposobem, niezwykle powszechnym, jest sprawdzenie w sieci. Recenzje filmowe w sieci są różnej jakości, w zależności od strony internetowej, na której zostały umieszczone. Z pewnością jest ich wiele, co daje wyraźniejszy ogląd. Oprócz tego na stronach internetowych typowo filmowych jest możliwość oceny danej pozycji przez użytkowników. Taka średnia ocen oraz sporządzane według niej rankingi również stanowią pewien wyznacznik, podobnie jak zorganizowane działy według gatunków, czyli oddzielnie filmy sensacyjne, thrillery i tak dalej.

Recenzje można spotkać również w prasie codziennej, a także w czasopismach, zwłaszcza tych zajmujących się tematyką filmową. dobrą wskazówką jest to, czy film jest adaptacją lub ekranizacją książki. Dla czytelników danej pozycji, jest to duża wskazówka.

Nagrody, festiwale, trailery

Kolejną wskazówką dla poszukujących mogą być nagrody wygrane przez dany film, jeśli takie są. Jeżeli ktoś lubi filmy akcji, może poszukać nagród przyznanych w tej kategorii i tą drogą znaleźć idealną pozycję.

Kolejnym sposobem jest uczestnictwo w festiwalach filmowych. Mogą być to festiwale ograniczone do jednego tematu (na przykład obejmujące tylko filmy (inne wątki tutaj) przygodowe), lub też o charakterze ogólnym. Dla fanów miłośników chodzenia do kina, zachętą do zobaczenia filmu może być jego trailer wyświetlony przed innym filmem. Podobnie rzecz wygląda w telewizji – tam także można spotkać zwiastuny filmowe, a także programy poświęcone kinu. Na programach wyłącznie dla najmłodszych znajdą się filmy dla dzieci, a także zapowiedzi nowości kinowych z tego typu.
Opracowanie: B.S.
2018/03/02, 10:09:02