Menu strony

Wspaniałe miejsce na wakacje – Krynica Morska

Krynica Morska to popularna miejscowość turystyczna znajdująca się na Mierzei Wiślanej pomiędzy morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i jednocześnie najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska czaruje głównie swoim położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą niemalże białe plaże i zielone lasy czyniąc z tego miejsca idealny cel na rodzinne wczasy 2014.


Latarnia morska w Krynicy Morskiej
Do wypoczynku w Krynicy Morskiej zachęcają głównie jej walory naturalne – czyste, przesycone jodem powietrze, rozległe i piaszczyste plaże, piękne wydmy oraz sosnowo – bukowe lasy. W Krynicy Morskiej bardzo dobrze poczują się osoby, które kochają relaksować się w przytulnych i spokojniutkich miejscach.

O intymności tutejszym plaż świadczy fakt, iż wyodrębniono tu też plażę dla nudystów. Gdy nad Mierzeją Wiślaną hulają wiatry sztormowe, można liczyć na znalezienie tu cennego skarbu, jakim jest bursztyn. W Krynicy Zdroju znajdują się wody mineralne chlorkowo - siarczanowo - magnezowo - sodowe, bromkowe, jodkowe, borowe i hipotermalne, przejawiające właściwości uzdrawiające i terapeutyczne. Potencjał w postaci źródeł wód mineralnych stanowi dla Krynicy Zdroju podstawowy argument w staraniach o statut uzdrowiska.

Miasteczko czaruje przede wszystkim starą zabudową kurortową z zabytkowymi willami i pensjonatami otoczonymi ogrodami oraz domami rybackimi będącymi pamiątką po czasach, kiedy Krynica Morska cieszyła się wybitną popularnością wśród wczasowiczów. Ciekawym miejscem jest też park przy ul. Świerczewskiego, który świadczy o ekskluzywności Krynicy z czasów przedwojennych. Najistotniejszym obiektem jest jednakże położona na wydmie latarnia morska, której wysokość sięga dwudziestu sześciu i pół metra. Latarnię po raz pierwszy uruchomiono w 1895 r.. Po zniszczeniach, jakich doświadczyła pod koniec II wojny światowej, odtworzono ją ponownie w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym pierwszym roku. Z latarni morskiej w Krynicy Zdroju rozciąga się zachwycająca panorama na wszystkie okoliczne atrakcje, m.in. Wielbłądzi Garb, plaże, Zalew Wiślany, a przy ślicznej pogodzie nawet na Tolkmicko i Frombork. W czasie pobytu w Krynicy Morskiej trzeba też zajrzeć do tutejszego prywatnego muzeum, zadedykowanemu historii miasta. Można zobaczyć tutaj stare fotografie przedstawiające najlepsze czasy miasteczka.

W Krynicy Morskiej działa port rybacko – jachtowy, który składa się z dwóch samodzielnych przystani. Spore znaczenie portu wynika z faktu, iż stanowi on bazę dla floty pasażerskiej oraz białej floty. Z krynickiego portu można wybrać się w rejs statkiem pasażerskim do Elbląga, Fromborka albo Kaliningradu. Przy porcie jachtowym działa istniejący od tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego pierwszego roku Jacht Klub, który prowadzi szkolenie (szkolenie na patent jachtowego sternika morskiego) młodzieży, organizację obozów żeglarskich, regat oraz camping. Nad zalewem znajduje się również molo spacerowe.

Na północno – wschodnim krańcu Krynicy Morskiej położony jest Wielbłądzi Garb – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu Wielbłądziego Garbu (49,5 m n.p.m.) roztacza się zachwycająca panorama Bałtyku i Zalewu Wiślanego. Wzniesienie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Atrakcją przyrodniczą jest również Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej, mający na celu ochronę buczyny pomorskiej złożonej z 200-letnich buków, dębów, świerków i brzóz. Znajdują się tutaj także stanowiska licznych, cennych gatunków roślin, m.in. konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity. W Rezerwacie żyją daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz bardzo dużo gatunków ptaków.

Należy zaznaczyć, że około 15 km od Krynicy Zdroju znajduje się granica NATO oraz Unii Europejskiej. Nie można jej przekroczyć, aczkolwiek jej okolica po stronie polskiej jest wyjątkowo urokliwa. Powinno się wejść na tutejszy punkt widokowy, skąd rozpościera się krajobraz na Zalew Wiślany oraz w oddali - katedrę we Fromborku. Dla miłośników polskiego morza ciekawą ofertą będą wakacje w Ustroniu Morskim

***
Kompletną propozycję na wakacje 2015 w Ustroniu Morskim można znaleźć w serwisie albo klikając na niżej zamieszczone linki:
- noclegi Krynica Morska
- kwatery Krynica Morska (polecamy)
- agroturystyka Krynica
2020/02/18, 07:18:06