Menu strony

Wyprawka do szkoły dla ucznia czyli z jakich powodów zakupy we wrześniu są takie drogie

Końcówka wakacji i początek września to zwyczajowo okres dużych szkolnych przygotowań. Należy zakupić dzieciom plecakiem, zeszyty i przybory szkolne, zapomnieć też nie można o zestawie podręczników. Tak naprawdę na pojedyncze dziecko lekką ręką można wydać kilkaset złotych, a tak naprawdę im jest ono w starszych klasach, tym wydatków będzie więcej.


Książka
Największym obciążeniem dla budżetu są jak zawsze podręczniki szkolne. Właśnie one kosztują najwięcej, i niestety przez sytuację w naszym szkolnictwie najczęściej kupuje się je na jeden raz, bez szans na ponowne wykorzystanie. Wiąże się to z kilkoma sprawami, w pierwszej kolejności z co chwilę zmienianymi podstawami programowymi.

Ministerstwo edukacji cały czas robi eksperymenty na swoich uczniach, a każda zmiana powoduje również konieczność zmiany podręczników i to, że nie będą one już mogły być wykorzystane przez kolejne roczniki. Nawet przy lekturach szkolnych cały czas jest zamieszanie, i na przykład powieści i opowiadania wykorzystywane przez jakiś rocznik niekonieczne będą obowiązywały w następnych latach nauki - zobacz powieści i opowiadania (popularne tytuły).

Następną sprawą, jaka niestety cały czas jest nadużywana przez wydawców, jest drukowanie książek w taki sposób, żeby nie dało się używać w kolejnych latach. Podręczniki łączy się z zestawem ćwiczeń, i jeżeli ktoś zakupi dla ucznia odkrywam siebie klasa 2 pakiet podstawowy, to w nowym roku szkolnym wszystko będzie do wyrzucenia. Przez to właśnie, że dzieci malują i piszą we wszystkich książkach z kompletu, to nie da się ich później przekazać kolegom z niższej klasy. Dodatkowo ceny podręczników powiększają najróżniejsze dodatki, nad słusznością których trzeba się dobrze zastanawiać. Dawniej uczeń posiadał jeden podręcznik i z niego się uczył, a w zeszytach robił notatki. Obecnie oprócz podręcznika będzie jeszcze zeszyt ćwiczeń, są również przyroda klasa 4 sprawdziany dla ucznia, i oprócz tego parę innych rzeczy oferowanych w części zestawów . I jak się to wszystko zliczy, to dopiero wtedy może się okazać, dlaczego komplet podręczników jest taki kosztowny, dlatego warto poszukać przystępnych propozycji w sieci - .
2019/02/05, 07:24:01