Menu strony

Gatunki literackie – dawniej i dziś

Przy zgłębianiu literatury zdecydowanie dobrze zagłębić się w różnego typu gatunki książek, by móc sprawnie rozumieć pewne charakterystyczne dla nich cechy. Współcześnie literatura przeżywa przeogromny renesans, który przejawia się w występowaniu coraz bardziej interesujących tytułów z całego świata, rozmaitych wznowieniach oraz coraz nowszych gatunkach literackich, dlatego gruntowne zgłębienie pewnych dawniejszych tendencji literackich może okazać się użyteczne w podróży przez dawne i nowoczesne gatunki książek.
Trzeba brać pod uwagę chociażby, że wszystkie rodzaje literackie – epika, liryka i dramat – ma swoje własne gatunki. Do najbardziej znanych gatunków epiki należy epos, powieść, nowela i pamiętnik, do dramatu – komedia, tragedia oraz gatunki łączone, jak dla przykładu tragikomedia czy groteska. Gatunków liryki było sporo od zarania dziejów – zalicza się do niej poemat, fraszka, pieśń i elegia. Dobrze brać pod uwagę, że niektóre gatunki literackie posiadają więcej, niż jeden rodzaj – dla przykładu ballada, która pojawiła się w epoce romantyzmu, to interesujące połączenie liryczności z wątkami dramatu. Nie jest to jedyny taki przypadek – powieść poetycka też jest mieszanką dwóch rodzajów, epickiego , a także lirycznego.
czytanie książek
Do klasycznych dramatów, eposów, powieści czy tomów poezji doszły najnowsze gatunki, takie jak dla przykładu wywiad, powieść współczesna, fantastyka bądź literatura faktu. Poza tym silnie znacznym zainteresowaniem cieszą się książki popularno-naukowe, romanse i książki użytkowe, czyli przeróżnego rodzaju poradniki , a także podręczniki, w tym chociażby książki kucharskie bądź poradniki rzemieślnicze, lecz współcześnie zwłaszcza powszechne są poradniki z zakresu podstawowej psychologii i coachingu. Potrafią one być znacząco użyteczne dla ludzi zaciekawionych tym, co rozgrywa się w ludzkiej głowie, , a także dla innych hobbystów, jacy pragną opanować ciekawe techniki.
Teraz mocno rozszerza się gatunek powieści fantastycznej. Fantastyka dawniej nie była rodzajem tak obszernym, jak w trakcie jej rozkwitu w czasach Wellsa; do jej odgałęzień powinno się steampunk, New Weird czy coraz popularniejsze opowieści ze światów alternatywnych. Oprócz tego coraz powszechniej jest zauważalne zaciekawienie gatunkami ludowymi czy pochodzącymi ze Wschodu, takimi jak przykładowo haiku, baśń lub mitologia. Coraz powszechniejsze stają się też gatunki powieści kryminalnej, jakie – niekiedy powiązane z elementami spiskowymi czy fantastycznymi – biją one rekordy poczytności. Jest to również dostrzegalne w literaturze dziecięcej, gdzie wątki detektywistyczne są na porządku dziennym. W obecnych czasach zdecydowanie dobrze przyjrzeć się grupy najnowszym dziełom, jakie pojawiły się na rynku – można wówczas znaleźć sporo ciekawych okazów literatury. Współcześnie na pewno warto przyjrzeć się kilku najnowszym dziełom, jakie są obecne się na rynku – można wtedy wyszukać sporo atrakcyjnych okazów literatury.


Sprawdź też

Postaw na interesujące wakacje na lato 2013 już dziś

Istanbuł
Biorąc pod uwagę to, co lato 2014 nam przynosi, była to z pewnością niesamowicie piękna pogoda w naszym kraju. Różnego typu oferty spędzania wolnego czasu, nie tylko te dotyczące wyjazdów, zgodne z wymogami wyjeżdżających. To właśnie wyjeżdżający mogą zadecydować, na które wycieczki polecane jest stawiać w tym i kolejnym roku. Już niedługo napotkamy na wiele ofert wyjazdów last minute, z tego powodu dla tych, którzy nie zdążyli zarezerwować jeszcze wczasów jest to ostatni dzwonek.
2019/01/25, 07:18:03